Hyvät Iisiverkon Asiakkaat!

1.1.2022 alkaen kaikki Iisiverkon sopimukset muuttuvat toistaiseksi voimassa oleviksi.

Hinnasto

KODIN IISIVERKKO ***€ alv 24 %€ alv 0 %
Liittymismaksu **1800,001451,61
Kuukausimaksu 100/100MBIT/S (ei sis. IPTV-palvelu)39,9032,18
Kuukausimaksu 200/200MBIT/S (sis. IPTV-palvelu)45,9037,02
Superliittymä kuukausimaksu 1000/1000MBIT/S (sis. IPTV-palvelu) ***54,9044,28
TALOYHTIÖN IISIVERKKO ***€ alv 24 %€ alv 0 %
Liittymismaksu **--
2–4 Huoneistoa2500,002016,13
5–10 Huoneistoa3500,00822,58
11– Huoneistoa4500,003629,03
Kuukausimaksu/huoneisto 100/100MBIT/S (ei sis. IPTV-palvelu)24,9020,08
Kuukausimaksu/huoneisto 100/100MBIT/S (sis. IPTV-palvelu)29,9024,11
Superliittymä kuukausimaksu 1000/1000MBIT/S ****44,9036,21
YRITYKSEN IISIVERKKO ***€ alv 24 %€ alv 0 %
Liittymismaksu **2200,001774,19
Kuukausimaksu/Palvelutaso kuluttaja 200/200MBIT/S49,9040,24
Kuukausimaksu/Palvelutaso NBD, Basic 100 ***179,90145,08
Kuukausimaksu/Palvelutaso 4H, Pro 100 ***495,00399,19
PÄÄTELAITTEET ***€ alv 24 %€ alv 0 %
GENEXIS FIBER TWIST-P3410B sis. seinäteline (kuitumuunnin), toimii reitittimenä, ei WLAN122,0098,39
GENEXIS FIBER TWIST P6414 sis. seinäteline (kuitumuunnin/WIFI-reititin)285,00229,84
GENEXIS PURE F500 WLAN (kuitu), sis. kytkentäkuitu LC/APC-SC/APC (0,5m tai 1m) 175,00141,13
GENEXIS PURE ED500 WLAN (Ethernet)148,00119,35
GENEXIS PULSE EX400 (Ethernet/Extender), toimii sekä reitittimenä, että WiFi-jatkajana113,0091,13
GENEXIS PULSE EX600 (Ethernet/Mesh) useammalla EX600-laitteella voi luoda Mesh-verkon. 139,00112,10
MUITA HINTOJA€ alv 24 %€ alv 0 %
Kiinteä lisä-IP-osoite (kpl) €/kk***18,0014,52
IISIVERKON avausmaksu (ensimmäinen ilmainen)70,0056,45
Liittymän nopeuden laskeminenMaksutonMaksuton
Liittymän nopeuden nostaminenMaksutonMaksuton
Palvelunkäyttömahdollisuuden ylläpitomaksu (24kk)120,0096,77
Asentajan tuntihinta (alkavalta tunnilta sekä matka-ajalta)64,0051,61
- Asentajan tuntihinta työajan ulkopuolella 128,00103,23
- Työnjohdon tuntihinta 100,0080,65
- Työnjohdon tuntihinta työajan ulkopuolella200,00161,29
Km-veloitus henkilö- tai pakettiauto €/km1,000,87
Liityntä kaapelivian korjaus (ei sisällä materiaaleja)341,00275,00
Sähköinen e-lasku / sähköpostilasku / verkkolasku MaksutonMaksuton
Paperilasku2,001,61
Maksukehotus, viivästyskorko kulloinkin voimassaolevan korkolain mukaisesti5,005,00
Ylimääräisen maksun palautus10,008,06
Maksusopimus12,009,68
Toimistomaksu erillisselvityksistä tuntityönä €/h56,0045,16
MATERIAALIT JA TARVIKKEET€ alv 24 %€ alv 0 %
KYTKENTÄKUIDUT LC/APC-LC/UPC SM--
1,0 m14,8912,01
2,0 m17,1213,81
3,0 m19,6315,83
5,0 m21,3317,20
7,0 m18,9815,31
30,0 m60,0048,39
KYTKENTÄKUIDUT LC/APC-SC/APC SM--
0,5 m10,218,23
1,0 m14,8912,01
2,0 m20,6316,64
3,0 m19,5515,77
SFP MODUULIT--
SFP1 1000BASE-BX-U, 20 km, päätelaite31,0025,00
SFP1 1000BASE-BX-U, 40 km, päätelaite31,0025,00
SUOJAKOURUT--
Muovinen, liimattava, valkoinen €/kpl7,005,64
20x2500 SG, Kuumasinkitty €/ kpl18,4214,86
CTS päätelaitteen pohjalevy25,0020,16
CTS virta-adapteri17,0013,71

* Tätä hinnastoa ei sovelleta operaattoreille. Kysy lisätietoa asiakaspalvelustamme.
** Minimihinta liittymätyypille. Laskutetaan todellisten kustannusten mukaan.
*** Kysy lisätietoja asiakaspalvelusta.
**** Kupariverkossa (DSL) liittymän nopeus rajattu 100/100MBIT/S